Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Toruniu jest ośrodkiem wsparcia o zasięgu lokalnym. Celem Domu jest zapewnienie dziennego pobytu  osobom które z uwagi na wiek lub chorobę  wymagają  pomocy w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych. 

Pobyt w Dziennym Domu Pomocy Społecznej może być niezapomnianą przygodą. Tak traktują spędzony tu czas Podopieczni, jak i Pracownicy, starający się z pasją wypełniać swoje zadania. Podopieczni DDPS aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, wychodzą z otwartymi ramionami do ludzi, często się uśmiechają, podchodząc do życia z humorem, mimo często poważnych schorzeń jakie ich trapią.

       Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Toruniu, ze swymi trzema placówkami, na stałe wpisał się w krajobraz pomocy społecznej w grodzie Kopernika. Od 1989 roku przyjął już parę setek chętnych seniorów, chcących ciekawie spędzać swój wolny czas, poczuć się potrzebnymi. To niezapomniane przeżycie, dzielić swoje pasje z ludźmi w podobnym wieku i z podobnymi wspomnieniami. Brak nudy zapewnia ciekawe połączenie terapii zajęciowej, wycieczek, imprez okolicznościowych i codziennych zajęć, w których ogromną rolę pełni, ciągle podtrzymywana przez gimnastykę, ogólna sprawność organizmów seniorów.

      W ramach terapii zajęciowej Podopieczni wytwarzają najróżniejsze wyroby, cuda rękodzieła, a także własne wypieki czy też ćwiczą proste, przydatne w życiu czynności. Wyszywając, malując, rzeźbiąc, wycinając, piekąc, wyklejając, szydełkując, ćwiczą mięśnie i stawy, których sprawność jest tak ważna w starszym wieku. Są aktywni, a więc także ich umysł jest permanentnie stymulowany przez nowe bodźce. Ich praca jest doceniana przez nich samych, Instruktorów, jak i mieszkańców miasta Torunia, mogących kupić wyroby na corocznych aukcjach czy wystawach. Wszystkie placówki Dziennego Domu Pomocy Społecznej dekorowane są twórczością swych Podopiecznych, toteż je odwiedzając zetknąć się można nieraz z prawdziwą sztuką. 

      Jednak pobyt w DDPS to przecież nie tylko praca. Tradycją stało się huczne obchodzenie imienin. Jest to zawsze okazja do refleksji nad upływającym czasem, a także radosnych wspomnień z czasów młodości. O tych mniej radosnych staramy się zapomnieć...

      Oprócz imienin Podopieczni chętnie także przygotowują i uczestniczą  w śniadaniach Wielkanocnych, Andrzejkach, Sylwestrze czy Wigilli. Dla wielu z nich DDPS stał się drugą rodziną, dla niektórych jedyną. Powszechne jest wymienianie podarków, wróżby czy wspólne biesiadowanie. Zawsze radośnie i zawsze z uśmiechem... oto Nasza dewiza.

       DDPS organizuje liczne wyjazdy, wycieczki, imprezy integracyjne.
      Aby urozmaicić pobyt, seniorzy zwiedzają, spotykają się z ciekawymi ludźmi, uczęszczają na prelekcje i spotkania. Kilkoro z nich chodzi na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyjazd z Domu jest zawsze okazją do poznania czegoś  lub kogoś nowego, do odwiedzin starych przyjaciół z innych Domów i placówek, z którymi DDPS w Toruniu współpracuje. Są to Domy z Bydgoszczy, Włocławka, Grudziądza    i oczywiście Torunia. Szczególną opieką i zainteresowaniem Podopieczni otaczają dzieci z Domów Dziecka, będąc dla najmłodszych choć na chwilę Babcią czy Dziadkiem.

      Dzienny Dom Pomocy Społecznej posiada pod swoją opieką 55 podopiecznych, kobiet i mężczyzn nie zważających często na swój wiek i choroby, pragnących być potrzebnymi. Dla nich Dom Pomocy Społecznej to nie tylko jadłodajnia, czy schronienie przed trudami, to okazja do pozostania uśmiechniętą siwowłosą osobą z optymizmem patrzącą w przyszłość.

 

.